Kredyt ratalny nadal jest jednym z najchętniej wykorzystywanych przez Polaków instrumentów finansowych pozwalających na zakupy, których nie chcą (lub nie mogą) od razu spłacić w całości. Dzisiaj wiele instytucji bankowych oferuje rozwiązania wygodne, które pozwalają przy minimum formalności dokonać w ciągu kilkunastu minut interesujących cię zakupów. 

Zakupy na raty online — warto czy nie?

Przy wniosku kredytowym zawsze trzeba być uważnym. Co do tego nikt nie powinien mieć wątpliwości. Warto zawsze zacząć od realnej oceny własnych możliwości finansowych. Pamiętaj, że bank wydaje jedynie decyzję kredytową, zobowiązanie spłaty podejmujesz ty i to ty musisz ocenić, czy możesz sobie w bilansie miesięcznych wydatków pozwolić na kolejne finansowe zobowiązanie. 

Czy to się opłaca? Oczywiście, jeśli stać cię na zakup za gotówkę i nie masz szans na uzyskanie kredytu 0%, zdecydowanie bardziej opłaca się zapłacić za produkt czy usługę od razu. Dla wielu z nas spora część zakupów (szczególnie tych nieco poważniejszych) to duże obciążenie dla budżetu, dlatego chętnie korzystamy z zakupów na raty. Opłacają się nam one przede wszystkim jako rozwiązania, które poważniejsze wydatki pozwalają rozłożyć w czasie, a jednocześnie dokonać potrzebnych zakupów wtedy, kiedy jest to konieczne. Co ważne, mimo zmieniającej się sytuacji gospodarczej, banki nadal są w stanie zaproponować nam atrakcyjne oferty kredytowe.

Wniosek kredytowy — ile czekasz na jego rozpatrzenie?

Zakupy na raty online obywać mogą się w różnej formie. Możesz składać wniosek bezpośrednio w banku lub też korzystać z zakupów przez stronę sprzedawcy lub też specjalne platformy, które prezentują od razu cenę produktu/usługi przy jednorazowej opłacie, jak i kwotę potencjalnej raty. To znacznie ułatwia podejmowanie decyzji. 

Oczywiście musisz przejść przez proces przyjmowania oświadczeń kredytobiorców składanych przy wniosku, natomiast dzięki kredytom online cała ta procedura jest znacznie uproszczona. Dzisiaj oświadczenia i wnioski kredytowe mają znacznie przyjaźniejszą dla kredytobiorcy formę i wymagają podania najczęściej jedynie podstawowych informacji, które pozwalają bankowi na weryfikację twojej zdolności kredytowej. Nie musisz dołączać żadnych skanów, potwierdzeń zatrudnienia, wysokości zarobków, innych zobowiązań kredytowych, ponieważ wszystkie te dane bank może zweryfikować m.in. poprzez BIK. To wszystko sprawia, że decyzję kredytową możesz otrzymać nawet w ciągu kilku minut. 

Następnie, w celu weryfikacji tożsamości, realizujesz na rachunek banku przelew na kwotę 1 zł. Kwota ta zostaje ci potem oczywiście zwrócona. Cała procedura otrzymania środków lub opłacenia w twoim imieniu konkretnego zakupu może być czasami krótsza niż kwadrans. 

Czy musisz podpisywać umowę kredytową?

Przy zawarciu umowy kredytowej potwierdzenie przyjęcia warunków jest niezbędne, natomiast dzisiaj nie musi już oznaczać konieczności oczekiwania na kuriera z umową lub wizyty w banku. Elektroniczne narzędzia pozwalają potwierdzić ci przyjęcie warunków umowy bez odchodzenia od komputera czy telefonu. Zachowujesz oczywiście zgodnie z prawem wszystkie możliwości odstąpienia od umowy, natomiast zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest podjęcie świadomej decyzji o przyjęciu zadłużenia. Zanim się zdecydujesz na kredyt, oceń nie tylko swoje możliwości finansowe, lecz także sprawdź instytucję, w której zamierasz się zadłużyć. Doświadczeni sprzedawcy przez swoją stronę oferują ci możliwość zasięgnięcia kredytu w sprawdzonych instytucjach finansowych, natomiast jeśli kredyt zaciągasz samodzielnie, warto sprawdzić opinie o banku lub instytucji pozabankowej udzielającej kredytu.