Jedną z najlepszych rzeczy w używaniu TikTok dla biznesu jest to, że daje ci swobodę tworzenia wirusowych, relatywnych i kreatywnych treści dzięki gamie wbudowanych, przyjaznych dla użytkownika narzędzi do edycji.

Wiedza o tym, jak edytować wideo TikTok jest kluczem do znalezienia sukcesu na platformie. Może pomóc Ci wykorzystać nowe trendy, przyciągnąć uwagę i wyróżnić się w morzu filmów, które Twoi widzowie nieustannie przesuwają.

W tym artykule podzielimy się kreatywnymi wskazówkami, najlepszymi praktykami i narzędziami do edycji, których możesz użyć, aby stworzyć wysoce angażujące filmy TikTok.

Filmowanie i edycja Twoich filmów TikTok

TikTok jest przede wszystkim platformą wizualną, co oznacza, że Twoje krótkie formy wideo zajmują centralne miejsce. W tej części omówimy wskazówki, jak nagrywać i edytować zawartość wideo w swoich filmach TikTok.

Ustaw timer, aby nagrywać bez użycia rąk

TikTok oferuje funkcję timera, której możesz użyć do filmowania wideo bez użycia rąk. Możesz jedynie ustawić timer, aby rozpoczął się 3 lub 10 sekund po naciśnięciu przycisku nagrywania. Robisz filmik o tańcu lub ustawiasz statyw? Użyj funkcji timera, aby filmować siebie bez proszenia kogoś o trzymanie telefonu.

Dodatkowo możesz również ustawić timer tak, aby automatycznie zatrzymywał nagrywanie po określonym czasie. Jest to przydatne przy nagrywaniu kilku krótkich klipów, które możesz później połączyć i zmontować.

Nagrywanie klipów i ich regulacja

Po nakręceniu filmu w klipach możesz je dostosować przed opublikowaniem. Przesuwaj klipy, przycinaj czas trwania każdego z nich, dodawaj efekty do poszczególnych klipów, dodawaj podpisy tekstowe i wiele innych. To samo możesz zrobić z istniejącymi klipami wideo zapisanymi w rolce aparatu.

Filmowanie w klipach daje Ci większą elastyczność w edycji Twojego wideo na TikToku.

Regulacja prędkości nagrywania

Baw się prędkością swojego wideo TikTok, korzystając z wbudowanej funkcji Speed. Możesz znaleźć tę opcję na ekranie nagrywania i musisz dostosować ustawienie prędkości przed rozpoczęciem nagrywania.

TikTok daje ci pięć opcji, aby spowolnić wideo, zachować je normalnie lub przyspieszyć; 0,3x, 0,5x, 1x, 2x i 3x.

Dostosowanie prędkości wideo pomaga tworzyć kinowe filmy, robić time lapses i utrzymywać rzeczy interesujące i krótkie.

Jeśli chcesz dostosować prędkość swojego wideo po jego nagraniu, masz dwie opcje:

  • Na ekranie edycji stuknij Efekty → Czas, a następnie wybierz opcję Spowolnienie, aby spowolnić wybrany fragment klipu. Nie ma opcji, aby przyspieszyć wideo w ten sposób.
  • Prześlij nagrany wcześniej klip z rolki aparatu lub zapisz nowo nagrane wideo w telefonie, a następnie prześlij je ponownie. Stuknij opcję Dostosuj klipy i wybierz ikonę timera, aby dostosować prędkość. Możesz wybierać spośród tych samych pięciu opcji wymienionych powyżej.

Użyj filtrów, aby poprawić swój film

Podobnie jak większość innych aplikacji do tworzenia treści, TikTok również posiada szereg filtrów, które zwiększają estetykę Twoich filmów. Należą do nich:

  • Filtry kolorystyczne: Ustaw nastrój swojego wideo, dostosowując odcień, nasycenie, temperaturę i inne ustawienia związane z kolorem.
  • Upiększanie: Użyj narzędzi do dostosowania cech twarzy, takich jak dostosowanie kształtu ust i nosa, wybielanie zębów, jasność oczu, nakładki na makijaż i inne.
  • Enhance: Automatycznie dostosuj jasność, ekspozycję i kolory wcześniej nagranych klipów za pomocą tego ustawienia wstępnego jednym kliknięciem.

Filtry mogą sprawić, że Twoje filmy będą wyglądać lepiej, nawet jeśli zostały nagrane telefonem komórkowym z przeciętnym aparatem.

Bądź kreatywny dzięki efektom wideo

Jednym z głównych powodów sukcesu TikTok jest jego kreatywna biblioteka interaktywnych i AR efektów wizualnych, którą platforma stale rozszerza.

Istnieją dwa różne rodzaje efektów wideo, których możesz użyć:

  • Efekty ekranu nagrywania: Te efekty znajdują się na ekranie nagrywania i mogą być używane do filmowania TikTok za pomocą aplikacji. Istnieją setki efektów do wyboru-trendowe efekty, efekty ambiance, filtry AR, filtry piękności, efekty zielonego ekranu, interaktywne efekty, takie jak quizy i inne.
  • Efekty ekranu edycji: Są to efekty, które możesz zastosować do wcześniej nagranych filmów i różnią się od efektów ekranu nagrywania. Można je znaleźć na ekranie edycji, stukając w Efekty. Obejmują one efekty wizualne, takie jak Stroboskop Tęczowy, Deszcz, Błysk, Powiększenie i Zakłócenia, a także efekty ruchu, naklejki, przejścia, efekty podziału i czasu.

Możesz także wypróbować efekty używane w innych filmach. Jest to szybki sposób, aby wskoczyć w trendy TikTok, gdy są jeszcze gorące. Oglądanie innych filmów w poszukiwaniu inspiracji może również dać Ci pomysły na wideo, jak kreatywnie wykorzystać efekty.

Dodaj naklejki do swojego filmu

Naklejki w TikTok są podobne do tych, które można znaleźć w Instagram Stories – możesz dodać Poll, Question, Mention, Hashtag i inne naklejki, aby wejść w bezpośrednią interakcję ze swoimi widzami. Możesz też dodać animowane naklejki, aby wzmocnić swój przekaz i sprawić, że Twoje filmy będą bardziej przyciągać wzrok.

Dodaj naklejki do wcześniej nagranych filmów na ekranie edycji. Możesz szukać odpowiednich naklejek, korzystając z paska wyszukiwania u góry. Dostępne są również naklejki regionalne lub zlokalizowane w zależności od kraju, w którym się znajdujesz.

Tworzenie przejść między klipami

Przejścia w TikTok są jednym z typów efektów, które możesz dodać do wcześniej nagranych lub przesłanych klipów wideo. Są one świetne do dodawania między klipami, aby twoje filmy wyglądały bardziej filmowo.

Na przykład możesz dodać Wyłączenie, Włączenie, Powiększenie, Kadrowanie i inne fajne przejścia, aby uniknąć niezręcznych lub nagłych cięć między klipami.

Przesyłanie klipów z rolki aparatu

Montaż

Serwis TikTok umożliwia przesyłanie filmów z rolki aparatu w wysokiej jakości – do rozdzielczości 1080p.

Oznacza to, że przed przesłaniem filmu do TikTok można go edytować na innym urządzeniu, na przykład na komputerze przy użyciu profesjonalnego oprogramowania do edycji wideo. To dobra opcja dla firm, które chcą dbać o wizerunek swojej marki i publikować na platformie profesjonalnie wyglądające treści.

Daje to również elastyczność w planowaniu swoich filmów i przekształcaniu wszelkich istniejących treści w krótkie filmy TikTok.

Ręcznie dodaj tekst do swojego filmu

TikTok pozwala dodawać nakładki tekstowe do swoich filmów. Jest to przydatne z dwóch głównych powodów:

  • Spraw, aby Twoje filmy były bardziej dostępne. Badanie Verizon wykazało, że 92% amerykańskich konsumentów ogląda filmy na telefonie z wyłączonym dźwiękiem. Dodanie napisów tekstowych ułatwi każdemu konsumpcję Twoich treści, również tym, którzy oglądają bez dźwięku.
  • Wzmocnij swój przekaz. Dodanie podpisów tekstowych może pomóc w podsumowaniu kluczowych idei, wyróżnieniu określonych słów lub fraz, takich jak CTA, i ogólnie sprawić, że Twoje filmy będą bardziej wciągające i łatwe do zrozumienia.

Aby dodać tekst ekranowy do swojego filmu, stuknij ikonę Tekst z menu po prawej stronie ekranu edycji. Możesz także dodawać do swoich filmów wiele linii lub bloków tekstu.

Używaj autoprezentacji dla dźwięku mówionego

W zeszłym roku TikTok wprowadził auto-kapitala jako część swoich funkcji dostępności, aby ułatwić twórcom dotarcie do osób oglądających bez dźwięku lub tych z problemami ze słuchem.

Możesz włączyć auto-captions dla każdego nagranego lub przesłanego wideo z dźwiękiem mówionym, dotykając Captions na ekranie edycji. Po kilku sekundach przetwarzania zobaczysz automatycznie wygenerowane napisy, które możesz łatwo edytować ręcznie.